Biblioschránka – knížky vrátíte kdykoliv

29. 05. 2020 - 11:26, Aktuality

Rýmařovská knihovna zavádí novou službu, která usnadní čtenářům vracení vypůjčených knih. Před hlavním vstupem do budovy na ulici Julia Sedláka 18 najdou biblioschránku. Knížky mohou jejím prostřednictvím vrátit kdykoliv – třeba o víkendu nebo ve všední den večer, kdy už je půjčovna zavřená.

Biblioschránky, známé též jako biblioboxy, pro samoobslužné vracení knih a časopisů využívá stále víc českých knihoven. Jejich výhodou je, že jsou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Čtenář, který nestihne knihovnu navštívit během půjčovní doby, nemusí odcházet domů s plnou taškou nevrácených knih, ale má možnost je vložit do biblioschránky. Ta je zajištěna proti nepříznivému počasí, útokům vandalů i zlodějů.

Biblioschránka je pravidelně vybírána, knihy jsou tudíž čtenáři odepsány z konta hned následující pracovní den. Přesto doporučujeme ověřit si jejich odepsání ze čtenářského konta, např. přes on-line přístup nebo telefonicky. Případné upomínky, které se váží k vráceným knihám, zůstávají evidovány a účtují se při osobní návštěvě čtenáře v knihovně. V případě, že je vrácená kniha poškozena, zůstane zapsána ve čtenářském kontě až do vyřešení vzniklé škody.

Vracení prostřednictvím biblioschránek se vztahuje výhradně na knihy a časopisy, nikoliv na audioknihy (CD) nebo stolní hry. Osobní vracení se vyžaduje i u dokumentů zapůjčených z jiných knihoven prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby (MVS).

Novou biblioschránku najdou čtenáři brzy i před rýmařovskou knihovnou. V provozu bude od června. Upozorňujeme, že je určena pouze k vracení vypůjčených dokumentů z knihovního fondu, nikoliv pro odkládání starých knížek z domácích knihovniček.

pondělí   8:30-11:30 12:30-17:00
úterý       8:30-11:30 12:30-17:00